Archiwum czerwiec 2015


cze 05 2015 Złoto jest wieczne i nigdy nie traci na...
Komentarze: 0

W czasach, kiedy to rządy krajów chcą rządzić całym globem, jednocześnie zadłużając się wzajemnie na poziomy, których w żaden sposób nie da się zwrócić, a wartość wzrastających odsetek wcześniej czy później będzie musiało doprowadzić do niewypłacalności kolejnych systemów finansowych, należy zdecydować o zabezpieczeniu osobistego majątku w zdywersyfikowany sposób.

Złoto inwestycyjne w sztabkach

Mogłoby to dotyczyć nabycia euro, lecz także należy zadbać o to, aby mieć rzeczy materialne, bo zapisy wirtualne (np. certyfikaty) to rzecz złudna, gdyż nadaje się co najwyżej na handel krótkoterminowy. Z kolei prywatna własność jak samochód - to zwykle ma jakąś wartość , a do tego są to części niezbędne do przeżycia (miejsce zamieszkania).

Sztabki są minimalnie tańsze od monet lokacyjnych. Jednak zakupić należy monety tylko te bulionowe o możliwie jak największej rozpoznawalności w skali świata, a zatem nie żadne lokalnie bite pamiątki po Janie Pawle II. Wybrać można kilka bulionowych monet o światowym zasięgu, na przykład: Maple Leaf. Powinno się mieć się z dala od wszystkiego co pochodzi z Chin, bo tam znacznie prościej o falsyfikaty.

Zważajmy na to, iż w przypadku monet bulionowych nie ma dużego znaczenia tzw. stan menniczy oceny monety, ważna jest jej ciężar, by nie utracono kruszcu. Oczywiście im mniej zadrapań, tym łatwiej sprzedać monety. A dlaczego nie sztabki? W ich przypadku także powinno się dbać o rozpoznawalność, z tego powodu warto nabywać nie lokalne sztabki, ale na przykład ze Szwajcarii, np. oznaczone znakiem PAMP. Tu ważna sprawa: powinny to być złote sztabki z akredytacją (Londyńska Giełda Złota).

Każda z nich posiada indywidualny numer oraz powinna być zamknięta w nieotwieralne opakowanie. Handlarz jest w stanie dołączyć również dodatkowo certyfikat z niepowtarzalnym numerem sztabki, w przypadku bilonu takowych specjalnych oznaczeń nie ma, dlatego i certyfikaty dużego sensu nie posiadają.

Opodatkowanie transakcji na złocie charakteryzuje się zerowy VAT, więc dla osób prywatnych istotne jest to, aby nabywać od firmy. Kupić należy u dobrego dilera, a takich mamy w naszym kraju mało i niełatwo zareklamować takiego. Na pewno w banku będzie znacznie więcej kosztowało. Jest szansa, aby kupić sztabki osobiście w dużych miastach w siedzibie sprzedawcy, wcześniej umawiając się telefonicznie.